Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Bağırsaktaki bakteriler ‘damak zevkini’ değiştiriyor!

Anasayfa > Sağlık > Bağırsaktaki bakteriler ‘damak zevkini’ değiştiriyor!

Amerikalı bilim adamlarının araştırması, bağırsaktaki farklı tür bakterilerin farklı besinlere ihtiyacının olduğunu;  bazılarının şekerli, bazılarının yağlı besinleri tercih ettiğini ortaya koydu.

Bilim adamları, ihtiyaç duyduğu besinleri alabilmek için iç salgı bezleri ve sinir sistemine sinyaller gönderen bakterilerin psikolojik durumu etkilediğini ve kişiyi belirli bir besine yönelttiğini de belirtti.

Araştırmaya imza atanlardan Athena Aktipis, bağırsaktaki bakterilerin sinir sinyalleri göndererek kişinin ruh halini, davranışını ve “damak zevkini” değiştirebileceğini vurgulayarak bakterilerin toksin üreterek kişiyi kendini iyi ya da kötü hissetmeye itebileceğine dikkati çekti.

Araştırmada ayrıca bazı bakterilerin farelerde endişe halini artırdığı belirlenirken klinik araştırmalar “Lactobacillus casei” bakterisi içeren probiyotiklerin tüketiminin ruh halini düzeltebileceğini gösterdi. Bilim adamları, bağırsak florasının daha iyi anlaşılmasının obezite gibi hastalıkların önlenmesini sağlayabileceğini kaydetti.

Araştırmanın sonuçları “Bioessays” dergisinde yayımlandı.

Bağırsaktaki bakteriler 'damak zevkini' değiştiriyor

Ekleyen : - Tarih: 22 Ağustos 2014 - 00:15 - Okunma Sayısı : 1.486 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız