Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

”HAYA İMANDANDIR”

Anasayfa > Kıssalar > ”HAYA İMANDANDIR”

haya

 

” HAYA İMANDANDIR”

Eski zaman padişahlarından biri bir gece nefsine uyup günah işler. Ertesi gün o diyarın evliyasından bir padişahı ziyarete gelir. Padişah o zata çok iltifat eder. O da padişahın iltifatlarına mağrur olmuş gibi konuşmasında yakışıksız bir söz söyler. Padişah ”Biraz iltifat edince bizi hafife aldı.” diye düşünüp ”Niye bizim meclisimizde yakışıksız söz söyledin. Sana yüz verdikse küstahlığın manası var mı? Halifelik şerefi yok mudur?” diye azarlar.

O zatın maksadı padişahı terbiye etmektir.

”Eğer sen halifelik şerefine riayet etseydin önce kendi nefsinden haya ederdin. Sen şöyle bir iş yapmazdın.” diyerek gece işlediği günaha işaret eder.

Padişah neye uğradığını bilemeyip hayrete düşer. O zata olan iltimadı daha da artar, kendisini irşada geldiğini anlar, özür dileyip tevbe ve istiğfar eder. Ondan sonra tenhada aklına şeytandan bir vesvese gelse kendinden haya eder, bu suretle kötülüklerden tamamen vazgeçip sonunda velilik derecesine ulaşır.

O halde  her kişinin kendini düşünüp haya etmesi lazımdır. Allahu Teala böyle kimselere hayırlar ihsan eder. Sahih-i Buhari’de geçen bir hadis-i şerifte;  ”Haya kişiye hayırdan başka bir şey getirmez” başka bir rivayette ”Haya imandandır” buyrulmuştur.

Etiketler : , , ,
Ekleyen : - Tarih: 28 Aralık 2014 - 18:19 - Okunma Sayısı : 1.489 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız