Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Abdullah gül çözüm paketini onayladı

Anasayfa > Haberler > Abdullah gül çözüm paketini onayladı

130499226477036286 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hükümet tarafından hazırlanan ve 6 maddeden oluşup çözüm sürecini yasalaştıran kanun tasarısını onayladı.

EGE MECLİSİ – Abdullah Gül, çözüm süreci kapsamında Bakanlar Kurulu’na gerekli kararları almaya yetki de veren “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun”u onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

GETİRİLECEK ÇÖZÜMLER DÜZENLENİYOR

Kanun, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi için yürütülen çözüm sürecine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.

HÜKÜMETİN, ÇÖZÜM SÜRECİ KAPSAMINDA YÜRÜTECEĞİ ÇALIŞMALAR, KANUNDA ŞÖYLE SIRALANIYOR:

SİLAHSIZLANDIRMA İÇİN ATILACAK ADIMLAR BELİRLENECEK

“Terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyecek.

 

Gerekli görülmesi halinde, yurt içindeki ve yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verecek. Bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirecek.

EVE DÖNÜŞLER, SOSYAL YAŞAMA KATILIM…

Silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alacak. Düzenleme kapsamında yapılan çalışmalar ile alınan tedbirlere ilişkin kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesini sağlayacak. Alınan tedbirlere ilişkin uygulama sonuçlarını izleyecek, ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlayacak. Gerekli mevzuat çalışmalarını yapacak.”

BAKANLAR KURULU’NA GEREKLİ KARAR İÇİN YETKİ

Bakanlar Kurulu, çözüm sürecine ilişkin gerekli kararları almaya yetkili olacak. Çözüm süreci kapsamında yapılan çalışmaların koordinasyonu ve sekretarya hizmetleri, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tarafından yürütülecek.

GÖREVLERİNİ YAPANLARA CEZAİ SORUMLULUK YOK

Kanuna göre, terörün sona erdirilmesi ve toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesine yönelik siyasi, hukuki, sosyo-ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik ve silahsızlandırma alanlarında ve bunlarla bağlantılı konularda atılabilecek adımları belirleyenlerin; gerekli görülmesi halinde yurt içindeki ve yurt dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla temas, diyalog, görüşme ve benzeri çalışmalar yapılmasına karar verenler ve bu çalışmaları gerçekleştirecek kişi, kurum veya kuruluşları görevlendirenlerin; silah bırakan örgüt mensuplarının eve dönüşleri ile sosyal yaşama katılım ve uyumlarının temini için gerekli tedbirleri alanların, bu görevleri nedeniyle hukuki, idari ve cezai sorumluluğu doğmayacak

Ekleyen : - Tarih: 15 Temmuz 2014 - 23:51 - Okunma Sayısı : 1.266 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız