Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK DİNOZOR TÜRÜNE AİT FOSİL BULUNDU

Anasayfa > Haberler, Sohbet Odaları > AVRUPA’NIN EN BÜYÜK DİNOZOR TÜRÜNE AİT FOSİL BULUNDU

787843

Lizbon’un kuzeyinde yakın bir zaman içinde bulunan fosillerin, Avrupa’daki en büyük dinozor türüne ait olabileceği bildirildi.
Keşfi yapan bilim adamları, “Torvosaurus gurneyi” adı verilen dinozor türünün, ustura şeklinde 10 santimetre uzunluğundaki dişleri, 10 metreye ulaşan boyu ve 4-5 ton gelen ağırlığıyla Jura Devri’nin karada yaşayan en büyük dinozorlarından biri olduğuna işaret etti. Araştırmacılara göre,etti. Araştırmacılara göre, fosile ilişkin bulgular İberya yarımadasında 150 milyon yıl önce yaşamış bu türün vücudunda seyrek, dikensi tüyler bulunduğunu gösteriyor. Yeni dinozor türü, Christophe
Hendrickx ve Octavio Mateus adlı araştırmacılar tarafından PLOS ONE adlı dergide bilim dünyasına tanıtıldı.Mezozoik dönemin sonunda ortaya çıkan Tyrannosaurus, Carcharodontosaurus ve Giganotosaurus gibi türlerin, yeni keşfedilen türlerin, yeni keşfedilen türden daha büyük dinozorlar olduğunu belirten araştırmacılar, ancak 115 santimetrelik kafatasına sahip Torvosaurus gurneyi türünün bu devirde karada yaşayan en büyük dinozor türlerinden biri olduğuna dikkati çekti.

ı. Yapılan keşfin ilk kez Torvosaurus familyasına mensup ikinci
bir türün ortaya çıkarılması açısından önem taşıdığını kaydeden araştırmacılar, T. gurneyi türünün diş taşıdığını kaydeden araştırmacılar, T. gurneyi türünün diş sayısı, ağzının büyüklüğü ve şekliye aynı familyaya ait Kuzey Amerika‘da yaşamış T. tanneri türünden ayrıldığına işaret etti. 
Araştırmacılara  göre, T. gurneyinin ustura biçimindeki 10 santimetrelik dişleri, sürekli avlanan bir yırtıcı olan bu türün büyük dinozorları avlayarak beslendiğini ve yaşadığı bölgedeki gıda zincirinin en tepesinde yer aldığını gösteriyor.

 

 

 

 

Ekleyen : - Tarih: 09 Mart 2014 - 17:43 - Okunma Sayısı : 1.891 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız