Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Depresyon Halindeki Kişilerle Sohbet Ederken

Anasayfa > Sağlık > Depresyon Halindeki Kişilerle Sohbet Ederken

Herkese öncelikle hayırlı ramazanlar.Bir çok konuda depresyon hali dediğimiz konular orucun etkisiylede ortaya çıkan bir ruh hali olma özelliğinde ortaya çıkan durumlardan birtanesidir.Peki ya bu durumda karşımızdaki kişilerle sohbet ederken nelere dikkat etmeliyiz ya da dikkat etmediğimiz takdirde sevdiklerimizi kendimizden uzaklaştırma yoluna gitmiş olur muyuz?
Depresif ruh halindeki kişiler için kullanacağımız her sözcüğe dikkat etmek gerek. Aksi taktirde sevdiklerimizi kendimizden uzaklaştırabiliriz.Dünyada 350 milyon kişinin depresyonda olduğu göz önüne alınırsa, çevremizde olan birinin depresyonda olma ihtimali oldukça yüksek. Depresyonun günümüzde karşılaştığımız en yaygın hastalıkların başında geldiğini belirten Psikolog Barış Gürkaş, depresyondaki kişilere söylenmemesi gereken sözler konusunda bilgiler verdi.

YANLIŞ ÖRNEK VERMEYİN

Her şeyin var niye mutsuzsun?: Depresyonu bir rahatsızlık olarak görmeyen bizlerin en temel yanılsamasıdır. Depresyon sahip olunanlarla değişen bir durum değildir. Bu duruma göre maddi durumu çok iyi olanların depresyona girmemesi gerekiyor. Depresyonun kelime anlamının zıttı, zenginlik değildir.

İnsan içine çık biraz!: İnsan içine çıkmak temelde iyi fikir olabilir. Ancak depresyondaki kişinin kendine, geleceğe ve dünyaya olan olumsuz düşünceleri insanlarla temas etmesini zorlaştırır, insan içine çıktığında da kendisini daha iyi hissetmez.

Herkesin problemi var, seninki dert mi?: Evet, doğru herkesin problemi var, ancak bu kişinin depresif duygu durumunu değiştirmek için yeterli değil. Başkalarının problemi depresyondaki kişinin ruh halini daha iyi hale getirmeyecek.

Yoga yap: Bunlar insanı rahatlatır, iyi hissetmesini sağlar. Ancak orta seviye veya daha ileri şiddette depresyonda işlevsel olmazlar.

Ekleyen : - Tarih: 07 Haziran 2016 - 13:56 - Okunma Sayısı : 1.637 views
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız